
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 950 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 248.52072 mg |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 3.2 W |
| Power Dissipation | 3.2 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 20.72 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 36 A |
| Rds On Max | 1.35 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80 V |
| Turn-On Delay Time | 67 ns |
| Turn-Off Delay Time | 75 ns |
| Element Configuration | Single |
| Gate Charge | 195 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.06 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 80 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3.1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 800
Distributors
pcbx
Unit Price$2.85376
Ext.Price$2.85376
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.85376 | $2.85376 |
| 10 | $2.25274 | $22.52740 |
| 25 | $2.09125 | $52.28125 |
| 50 | $1.94134 | $97.06700 |
| 100 | $1.80219 | $180.21900 |
| 300 | $1.79276 | $537.82800 |
| 500 | $1.78338 | $891.69000 |
| 1000 | $1.77141 | $1771.41000 |
| 3000 | $1.45167 | $4355.01000 |
